Specjalista na wezwanie, czyli IT contracting w pigułce

Automatyzacja i informatyzacja procesów biznesowych postępuje z dnia na dzień. Nic zatem dziwnego, że dobrych specjalistów IT znaleźć jest ciężko, zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, które na rynku pełnym wielkich korporacji, mogą mieć trudności z zaproponowaniem konkurencyjnych stawek dla specjalistów, lub które nie potrzebują wsparcia IT na stałe. Z pomocą przychodzi IT contracting, będący nową, elastyczną formą współpracy pomiędzy pracodawcą a specjalistą w branży.

IT Contracting – czym właściwie jest?

IT Contracting, znany pod nazwą body leasingu lub outsourcingu IT to forma zatrudnienia przy użyciu zewnętrznej agencji. Specjalista podpisuje kontrakt z agencją, regulujący zasady zatrudnienia i zakres współpracy, a agencja niejako „wypożycza” go swojemu klientowi.
To wypożyczenie może być na czas określony (np. do momentu usunięcia konkretnego problemu, wdrożenia nowych procesów czy zamknięcia projektu), lub na czas nieokreślony.

W przypadku, gdy specjalista outsourcowany jest do firmy klienta na czas określony, zatrudniająca go agencja z wyprzedzeniem poszukuje następnych projektów, dzięki czemu zakontraktowana osoba może utrzymać ciągłość zatrudnienia.

Z kolei z punktu widzenia klienta, może on w każdej chwili zwrócić się do agencji czy firmy outsourcingowej o „wynajęcie” kolejnego specjalisty. Korzyści zatem odnoszą obie strony.

Dlaczego warto postawić na IT Contracting

Oferta outsourcingu specjalistów IT skierowana jest zarówno do niewielkich firm, jak i do dużych korporacji. W przypadku tych pierwszych główną zaletą są zdecydowanie niższe koszty, ponoszone przez pracodawcę, czasowy kontrakt jest dużo tańszy dla pracodawcy niż umowa na pełny etat. 

Korporacje z kolei mogą za pomocą outsourcingu zatrudnić nawet cały zespół potrzebny do wdrożenia konkretnego projektu. Przerzucając procesy rekrutacyjne na agencję, lub firmę outsourcingową oszczędzają czas, a przede wszystkim pieniądze związane z kolejnymi etapami rekrutacji. Klient może w krótkim czasie dostać gotowy zespół, wyspecjalizowany w konkretnych sferach i o bardzo konkretnych kompetencjach (nawet bardzo niszowych).  Dodatkowym atutem jest możliwość zmniejszenia lub rozbudowy zespołu w późniejszym czasie, w zależności od potrzeb i zasobów.

Z punktu widzenia samego pracownika, IT Contracting też ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest możliwe większe wynagrodzenie, niż mógłby otrzymać na etacie, związane z niższymi kosztami pracodawcy przy zatrudnianiu pracownika kontraktowego. Dodatkowo firmy outsourcingowe często oferują znacznie ciekawsze możliwości pracy, nierzadko w międzynarodowych środowiskach i z wykorzystaniem najnowszych technologii. To oferty pracy, które może być trudno uzyskać samodzielnie, prowadząc np. jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki pracy dla agencji outsourcingowej kontraktor ma możliwość nawiązania relacji biznesowych ze znacznie większą grupą potencjalnych klientów, niż ma to miejsce w przypadku poszukiwania ich na własną rękę. Jednocześnie własna działalność umożliwia kontraktorowi przyjmowanie dodatkowych zleceń jako freelancer. 

IT Contracting to szybki i korzystny proces, który może być satysfakcjonujący dla obu stron – zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Technologie informatyczne to stale i dynamicznie rozwijająca się branża, w której zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników z roku na rok jest coraz większe. To właśnie z tego powodu zarówno pracodawcy, jak i pracownicy coraz częściej decydują się na formę współpracy, jaką jest contracting IT. To wygodne rozwiązanie, które w swojej elastyczności z łatwością dopasowuje się do prężnych zmian na rynku technologicznym.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz