Inwestycja w kryptowaluty – z jakim ryzykiem się wiąże?

Na zainwestowanie swoich środków finansowych w kryptowaluty z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Mimo iż dostępnych form lokowania kapitału jest wiele, to właśnie zakup kryptowalut jest dla wielu osób najlepszym wyborem. Mimo tego, iż taka inwestycja niesie za sobą wiele możliwości, jest obarczona także wysokim poziomem ryzyka. Stawiając na zakup kryptowalut bez odpowiedniego przygotowania można w krótkim czasie nawet stracić wszystkie środki. W poniższym artykule wyjaśniamy, z jakim ryzykiem muszą liczyć się osoby kupujące kryptowaluty.

Kryptowaluty – podstawowe informacje

Kryptowaluty, wirtualne waluty cyfrowe, to określenie dla specjalnego rodzaju walut działający w całkowicie zdecentralizowanym systemie. Warto wiedzieć, że tradycyjne waluty fiducjarne, takie jak polski złoty, euro czy dolar są objęte nadzorem zewnętrznej instytucji. W przypadku Polski instytucją nadzorującą rynek jest Narodowy Bank Polski. W przypadku kryptowalut takiej instytucji nie ma, dlatego rynek kryptowalutowy jest w pełni zdecentralizowany.

Kryptowaluty opierają się na nowoczesnej technologii blockchain – dzięki niej można bezpiecznie i szybko przetwarzać transakcje. Każda z operacji jest zapisywana w blokach i łączona ze wcześniejszymi operacjami w łańcuch bloków. Dzięki temu inwestorzy stawiający na kryptowaluty mają zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz pewność, że ich dane są właściwie chronione i nie dostaną się w niepowołane ręce.

Warto wiedzieć, że historia kryptowalut sięga 2009 roku. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin, który został stworzony przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Przez wszystkie te lata na rynku pojawiły się setki nowych kryptowalut.

Niestety, inwestowanie w kryptowaluty bez odpowiedniego przygotowania może skutkować tym, iż szybko stracimy zainwestowane środki. Z tego względu zakup Bitcoina lub jakichkolwiek innych walut cyfrowych należy poprzedzić wszechstronną analizą oraz zdobyciem szerokiej wiedzy na temat mechanizmów rządzących tym rynkiem.

Inwestycja w kryptowaluty – jakie jest ryzyko?

Czym spowodowane jest tak duże ryzyko utraty całego kapitału w przypadku zakupu kryptowalut? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, iż notowania kryptowalut ulegają bardzo częstym zmianom. W niektórych przypadkach cena poszczególnych walut cyfrowych zmienia się nawet o kilkaset procent w ciągu zaledwie kilku godzin. W bardzo krótkim czasie kryptowaluta, której pozycja była bardzo wysoka, może całkowicie stracić swoją pozycję, co niesie za sobą bardzo negatywne skutki dla inwestujących w nią osób.

Spowodowane jest to przede wszystkim tym, iż w dziedzinie kryptowalut nie ma regulacji a także tym, że jest tu wysoka zmienność popytu i podaży. Chcąc obniżyć poziom ryzyka, warto postawić na dywersyfikację portfela. Należy inwestować w różne kryptowaluty i działać zgodnie z długoterminowymi strategiami.

Ogromne ryzyko wynika też z podejmowania decyzji o zakupie lub sprzedaży kryptowalut przez osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. To najczęściej prowadzi do utraty zainwestowanego kapitału. Chcąc obniżyć ryzyko, należy zdobywać wiedzę. Można to robić czytając poradniki dla początkujących, przeglądanie komentarzy ekspertów czy branie udziału w specjalnych kursach i szkoleniach dedykowanych początkującym inwestorom.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz